top of page

TikTok 15 Dakikalık Videoları Test Ediyor


TikTok, belirli kullanıcılarla 15 dakikalık video yükleme seçeneğini test ediyor. Şirket, bu yeni yükleme sınırının belirli bölgelerde sınırlı bir kullanıcı grubuyla test edildiğini doğruladı, ancak ayrıntıları paylaşmadı. Bu güncelleme, TikTok'taki video yükleme süresini 10 dakikadan 15 dakikaya çıkarıyor.


Bu değişiklik, sosyal medya danışmanı Matt Navarra tarafından fark edildi. Belirli kullanıcılar artık TikTok uygulaması ve masaüstü sürümü aracılığıyla platforma daha uzun videolar yükleyebilecek.

TikTok, başlangıçta en popüler kısa formatlı video platformlarından biri olarak bilinse de, son zamanlarda uzun video içeriğini benimsemeye yönelik adımlar atmaya başladı. Şirket, Şubat 2022'de video süresini 3 dakikadan 10 dakikaya çıkardı. Öncesinde ise sınırlama başlangıçta 15 saniyeydi ve daha sonra 60 saniyeye yükseltilmişti.

Bu uzatılmış video süresi, yaratıcıların yemek tarifleri, güzellik, eğitim içerikleri ve komedi gibi içerikleri paylaşırken daha fazla zaman ve esneklik sunuyor. Şu an için, videolar 10 dakikadan uzunsa, yaratıcılar izleyicileri "Bölüm 2" gibi ayrı videolara yönlendiriyorlardı. Ancak bu yeni sınırlama ile yaratıcılar artık içeriklerini tam bir dizi oluşturmak zorunda kalmadan paylaşabilecekler.

TikTok YouTube ile doğrudan rekabet etmeye başlıyor. TikTok, önceleri kısa biçimli içerik platformu olarak bilinirken, YouTube uzun video içeriklerinin merkeziydi. Ancak son yıllarda iki platform arasındaki fark giderek azaldı. Çünkü TikTok uzun videolara yönelirken, YouTube da kısa videoları benimsemeye başladı. Adeta bir birbirlerini kopyalıyorlardı.

Bununla birlikte, herkesin bu yeni video süresini memnuniyetle karşılamayabileceğini belirtmek önemli. TikTok, genellikle kısa ve eğlenceli videolarıyla tanınıyor. Bu nedenle kullanıcılar genellikle platforma uzun videolar için gitmiyor. TikTok, bu gerçeği göz önünde bulundurarak videoları hızlandırmak için sağ tarafta basılı tutma gibi özellikler sunuyor.

TikTok, bu değişikliği ne zaman ve kimler için tam olarak uygulayacağı ve dikkat süresini nasıl uzatacağı konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page